четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Мостар: Момче скокна од мост за џепарлак!

Мирно скокна во ладната Неретва, а туристите го почестија со некој денар.

most

Поврзани вести

Едно момче, кое има истетовирано мост на своето тело скокна од мостот во Мостар бидејќи бројните туристи му дале пари да го стори тоа.

Момчето се качи на оградата, а потоа мирно скокна во ладната Неретва, на воодушевување на присутните.

Да се потсетиме, скоковите од мостот во Мостар се повеќедецениска атракција. Според старите записи, скоковите се постари од самиот мост. Имено, во време додека го немало Стариот мост, храбрите момци скокале од карпа покрај брегот на Неретва. Во шеесетите години на минатиот век е донесена одлука да се премине на Стариот мост, така што од 1968-ма година па се денес скоковите се одвиваат од Мостарскиот мост.

Се развиле и скокачки стилови, а целта е со скокот да се исфрли што помалку вода на површината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести