понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Моторите од СССР се виновни за експлозијата на американската ракета?

antares

Последни вести

Во американската ракета која експлодира пред два дена веднаш по лансирањето, биле вградени два ракетни мотори произведени уште во времето на СССР, кои подоцна биле обновени, пишуваат експертите од таа област.

Моторите АЈ-26 биле произведени во Украина уште во шеесетите и седумдесетите години на минатиот век, а приватната компанија „Аероџет Рокетдајн“ од Сакраменто во Калифорнија поседувала повеќе такви мотори и ги обновувала за потребите на приватната корпорација „Орбитал Сајенсиз“.

Таа корпорација пред два дена во 18 часот и 22 минути по локално време од комерцијалниот центар за лансирање во Вирџинија ја лансирала ракетата „Антарес 130“ која експлодираше и ги уништи залихите и опремата која шо требало да биде испорачана на Меѓународната вселенска станица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести