Македонија

Можна е голомразица, внимателно возете

Можна е голомразица, внимателно возете

Сообраќајот на сите државни патишта во републиката се одвива без забрани и по претежно суви коловози. Поради ниските температури можна е појава на голомразица на некои повисоки планински и осојничави места.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони.