вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Можна нова масовна гробница со тела на Срби во Косово

OVK

Последни вести

Тужителството за воени злосторства во Србија и Тужителството на ЕУЛЕКС ја проверуваат информацијата за постоење на масовна гробница со српски жртви во селото Пискот кај Ѓаковица.

Тужителството за воени злосторства е во соработка со Единицата за истражување на воени злосторства при Тужителството на ЕУЛЕКС дошло до информација за локација за потенцијална масовна гробница во кои се закопани посмртните останки на српски цивили во селото Пискот на територијата на општина Ѓаковица, кои настрадале за време на вооружениот конфликт на Косово во 1998 и 1999 година.

Како што е соопштено, Српското тужителство располага со информации за евентуални посмртни останки на оваа локација кои можат да припаѓаат на жртвите на злосторствата на ОВК во логорот „Ликовац“.

Тужителството на ЕУЛЕКС по овој повод донела наредба за ексхумација, аутопсија и индентификација на евентуалните посмртни останки на одредената локација, се наведува во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести