четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Можна појава на антракс во Бугарија

antrajs-500

Последни вести

Во Бугарија постои сомнеж од појава на антракс кај животните.

Во селото Загориче е усмртено едно животно за кое постои сомнеж дека било заболено од антракс.

„Примероци од усмртенрото животно се испратени во Националната лабораторија на 13 август, но се уште нема резултати“, вели директорот на Регионалната дирекција на бугарската Амрнција за храна во Шумен, Катја Рајкинска

Таа информира дека сите останати животни во селото се вакцинирани.

Во Загориче случај на антракс беше регистриран и во јуни 2012 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести