петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Можни се предвремени парламентарни избори во Словенија

Во случај Братушек да поднесе оставка, Словенија може да очекува предвремени избори, пишуваат локалните медиуми, остро критикувајќи го градоначалникот Јанковиќ за последните настани.

images

Последни вести

Словенечката премиерка Аленка Братушек веројатно ќе поднесе оставка на функцијата, откако ги загуби внатрепартиските избори од градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ, кој во саботата стана нов лидер на владејачката партија Позитивна Словенија.

Во случај Братушек да поднесе оставка, Словенија може да очекува предвремени избори, пишуваат локалните медиуми, остро критикувајќи го Јанковиќ за последните настани.

Јанковиќ е критикуван од медиумите дека го игнорирал фактот оти неговата амбиција да ја преземе Позитивна Словенија и да ја отстрани Братушек од раководството на партијата, ќе ја дестабилизира Словенија.

Според љубљанскиот весник „Дело“, Братушек ќе разговара со претседателот Борут Пахор во вторник за идните чекори по отстранувањето од нејзината лидерска функција во партијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести