сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Можно повторно воведување на гранични контроли

img_606X341_EU-borders-schengen-europa-0405

Последни вести

Министерката за внатрешни работи на Австрија, Јоана Микл Лајтнер смета дека е возможно повторно воведување на гранична контрола за да се сопре бранот бегалци кон Австрија.

Таа изрази разбирање за барањето на премиерот на германската покраина Баварија, Хорст Зехофер.

Зехофер во германскиот весник „Билд“ побара воведување на граничните контроли за да се сопре бранот на бегалци, пред се од Италија.

Тој ја префрли вината на италијанската влада дека го крши Шенгенскиот договор со тоа што ги проследува бегалците преку Австрија и Германија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести