сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Можности за инвестрирање во Македонија пред лондонски инвeститори

Пред потенцијалните инвеститори ќе бидат претставени даночните поволности, добрата бизнис клима, олеснетите административни процедури, инвестициите во инфраструктурата.

gruevskiiii-500

Последни вести

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од вечерва престојува во економска посета на Лондон, Велика Британија. На форум, кој во соработка со ФОРБС, ќе се одржи во Лондон, ќе ги претстави можностите за инвестирање во Македонија пред повеќе претставници на значајни компании од различни сфери и области.

Пред потенцијалните инвеститори ќе бидат претставени даночните поволности, добрата бизнис клима, олеснетите административни процедури, инвестициите во инфраструктурата.

Како што соопшти владината прес-служба, ваквите бизнис форуми се дел од заложбите на Владата непосредно да ги запознаат заинтересираните компании и инвеститори со потенцијалот кој го нуди македонската економија и е дел од стратегијата на Владата за привлекување големи компании кои би инвестирале во Република Македонија, а со тоа би го помогнале економскиот развој и би придонеле за отворање нови работни места.

Премиерот Груевски за време на престојот ќе оствари и повеќе одделни средби со претставници на компании кои ја разгледуваат можноста и се заинтересирани за инвестирање во Република Македонија.

Лондон претставува не само европски бизнис центар, туку е дел од светската мапа на големите глобални корпорации чии седишта се сместени во овој град.

Премиерот Никола Груевски во Лондон е придружуван од потпретседателот на Владата и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Горан Мицковски и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Виктор Мизо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести