понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Можностите за инвестирање поблизу до бизнисмените од Питсбург

Бизнисмени од Питсбург ќе ги разгледуваат можностите за инвестирање во Македонија

Roadshow USA 03.03.2014

Поврзани вести

Eкономски тим, предводен од вицепремиерот Владимир Пешевски и  директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Висар Фида, денеска ги презентира условите за инвестирање и водење бизнис во Македонија пред бизнис заедницата на Питсбург.

Во рамки на посетата на Питсбург, ќе биде одржан и настан во соработка со организацијата Глобал Питсбург, каде ќе учествуваат претставници на компании од областа на Питсбург кои се заинтересирани за можностите за инвестирање во Република Македонија.

Планирани се и директни средби со неколку глобални компании кои имат централи во овој регион. Имено, договорени се средби со менаџментот на неколку компании  од металопреработувачката индустрија, автомобилската индустрија како и од индустријата за производство на високо квалитетна заштитна опрема при работа, каде ќе се дискутира за поволностите кои ги нуди Република Македонија за инвестирање на странските компании, како и за условите во технолошко индустриските развојни зони.

Следен град за посета на агендата на економскиот тим е Јангстаун.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести