понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Можно е Стоилов да ја избегне операцијата – лекарите ќе се обидат со терапија

Стојанче Стоилов нема да биде опериран, барем засега, затоа што постојат шанси неговата повреда да се залечи со терапија.

Стоилов засега нема да оди под нож - ќе се обиде со терапија

Стоилов засега нема да оди под нож - ќе се обиде со терапија

Поврзани вести

Проблематичната повреда на Стојанче Стоилов е потврдена.

Пикерот на Вардар и на македонската репрезентација беше во Загреб на дополнително тестирање кое што само ја установи првичната дијагноза.

Стоилов
има скинат лабрум во десното, шутерско рамо. Тоа е всушност ткиво кое е лежиште на рамото и мора да биде санирано за да може играчот да продолжи со нормално функционирање. Сепак една позитивна работа е тоа што кај Стоилов не е скинато докрај и постојат шанси, барем засега, да се залечи без оперативен зафат.

Затоа Стоилов ќе биде под трог лекарски надзор и под терапија во следните две недели, во кои ќе се набљудува како ќе се однесува неговото рамо. Желбата е засега да се избегне операција затоа што таа би го оддалечила пикерот од терените четири месеци, од што ќе страда и Вардар, но и македонската репрезентација.

Мораме да чекаме две недели, треба да прави терапија па потоа да реши лекарот што ќе правиме, потврди и Раул на денешната прес-конференција.

Вториот уште посериозен случај на црвено-црната болничка листа е Александр Деревен, за кого уште сега е установено дека сезоната е завршена.

Скинати се неговите предни вкрстени лигаменти и затоа мора да биде опериран. Тоа треба да се случи во ноември, по што би отсуствувал од тренинзи некаде до јуни.

Најчитани вести