понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Мозокот не прави разлика помеѓу чоколадната торта и кокаинот

Warm-chocolate-cake

Поврзани вести

Истражувачите од францускиот центар за научно истражување тврдат дека човечкиот мозок всушност не ја разликува чоколадната торта од кокаинот.

Триглицеридите, маснотиите кои ги внесуваме како храна делуваат како тешки дроги на мозокот кој не е во состојба да направи разлика помеѓу двете супстанци, бидејќи директно влијаат на истa област – дел поврзан со препознавањето на задоволството и наградата.

Резултатите на истражувањето укажале на потребата на подобро согледување на причината за компулсивното однесување кај дебелите лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести