четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

МРТ: Се подготвува ребаланс на Буџетот

rebalans

Поврзани вести

Владата подготвува ребаланс на буџетот, дознава МРТ. Ребалансот на буџетот во ова време од годината е вообичаена практика.

Се прават финалните пресметки каде и колку ќе се крати.

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, неодамна најави дека кон средината на оваа година ќе се процени дали има потреба од ребаланс на буџетот и доколку има ќе се види колкава е и колкав ребаланс би се направил.

Министерот Ставрески изјави дека потрошениот буџетски дефицит е резултат на сезонски фактори, односно исплаќањето на субвенции и капитални расходи за инфраструктурни проекти како автопатите, а другите расходи се во рамки на планираните вредности.

Се очекува ребалансот набргу да биде усвоен од Владата на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести