недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на грчките државни обврзници

mudis

Последни вести

Рејтинг агенцијата „Мудис“ ја намали својата оценка за грчките државни обврзници од Саа1 на Саа2, пишува МИА.

Причина за намалувањето е нејасната ситуација меѓу Грција и нејзините кредитори, како и постоењето на ризици поврзани со реализацијата на среднорочната програма за финансиска помош.

Премиерот Алексис Ципрас неделава изјави дека се надева до 9 мај Грција да го склучи договорот со кредиторите. Тоа е неопходно за деблокирање на последната транша од 7,2 милијарди евра од кредитната програма на ЕУ.

Најчитани вести