среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Мудис“ го подигна рејтингот на Ирска

Поради излезот од кризата земјата доби зголемен кредитен рејтинг

mudis

Поврзани вести

Меѓународната кредитна агенција „Мудис“ го подигна кредитниот рејтинг на Ирска од неивестиционен Ба1 на инвестиционен Баа3.

Подигнување на рејтингот следи како признание од излезот на Ирска од програмата за помош на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Еден месец откако Даблин ја врати својата економска независност, „Мудис“ додели и позитивна прогноза за рејтинг, благодарение на потенцијалот за економски раст и подобрите прогнози за јавен долг.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести