недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Муки Блејлок осуден на долгогодишна затворска казна

блејлок

Поврзани вести

Поранешниот НБА кошаркар и ѕвезда во тимот на Атланта Хоукс, Муки Блејлок доби 15-годишна затворска казна поради убиство на жена во сообраќајна незгода.

Несреќата се случила во мај минатата година, а Блејлок под дејство на алкохол ја усмртил 43-годишната жена, инаку мајка на пет деца. Сепак, казната од 15 години затвор има олеснителни околности.

Осум години ќе помине со условна казна, а најрано од затвор може да излезе по три години, и тоа доколку одработи 1500 часа друштвено корисна работа и ако два пати седмично посетува состаноци на анонимни алкохоличари. Блејлок, кој подолг период има проблеми со алкохолот, ќе добие забрана за управување со автомобил во следните 15 години.

Блејлок во својата кариера играше за НБА тимовите Атланта Хоукс, Њу Џерси Нетс и Голден Стејт Вориорс, а во 1994 година настапи и на Олстар мечот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести