вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мурињо ги расплаче фановите на Ливерпул

И дерби пресметката на „Енфилд" е само уште еден доказ дека контроверзниот менаџер, Жозе Мурињо е мајстор кога се во прашање натпреварите кои се дефинирани како да се биде или не.

murinho

Поврзани вести

Неделниот дерби натпревар од 36. коло во англиската Премиер лига, дуелот помеѓу директните ривали за шампионската титула, Ливерпул и Челзи заврши со сигурен триумф на лондонските „сини” од 2:0.

И дерби пресметката на „Енфилд” е само уште еден доказ дека контроверзниот менаџер, Жозе Мурињо е мајстор кога се во прашање натпреварите кои се дефинирани како да се биде или не.
Иако се одлучи за комбиниран состав, без Азард, Оскар, Ето, Рамиреш, Тери, Чех, Португалецот најде лек за најмоќниот напад во Англија, ги затвори сите приоди кон голот на Шварцер и сосема заслужено се радуваше на големиот успех.

Вината за поразот, фудбалерите и најверните фанови мораат да ја побараат во сопствените редови, во катастрофалната грешка на капитенот Стивен Џерард, после која Демба Ба го постогна првиот погодок на натпреварот.
Во самиот финиш од натпреварот во листата на стрелци се запиша и бразилскиот интернационалец Вилиан.

Претходно, првенствената пресметка помеѓу екипите на Сандерленд и Кардиф заврши со убедлив триумф на домаќинот од 4:0.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести