Свет

Муслиманите во Русија ќе даруваат крв за жртвите од Волгоград

Муслиманите во Русија ќе даруваат крв за жртвите од Волгоград

Муслиманите ќе донираат крв за настраданите од терористичките акти во Волгоград и ќе помогнат при купување на лековите кои им се потребни, се вели во соопштението на Советот на муфтиите на Русија, пренесува „РИА Новости“.

Од советот повикуваат граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на провокации.

За помалку од еден ден во Волгоград избувнаа две експлозии, на централната железничка станица и во тролејбус. И двете експлозии беа дефинирани како терористички акти.