недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Муслиманите во Русија ќе даруваат крв за жртвите од Волгоград

napad volgograd

Поврзани вести

Муслиманите ќе донираат крв за настраданите од терористичките акти во Волгоград и ќе помогнат при купување на лековите кои им се потребни, се вели во соопштението на Советот на муфтиите на Русија, пренесува „РИА Новости“.

Од советот повикуваат граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на провокации.

За помалку од еден ден во Волгоград избувнаа две експлозии, на централната железничка станица и во тролејбус. И двете експлозии беа дефинирани како терористички акти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести