понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Муслиманките од Велика Британија повикани да ги вратат мажите од војна

sirija 1

Поврзани вести

Британската антитерористичка полиција упати апел до муслиманките во Велика Британија да ги одвраќаат мажите од војување во Сирија.

Дури ќе бидат одржани и специјални сесии со средби и разговори меѓу жените и шефовите на британските специјални полициски сили.

– Наша цел не е да се изврши криминализација на овие луѓе, туку да се намали бројот на убиените на сирискиот фронт, изјави претставник на британската антитерористичка полиција.

Преку 400 британски муслимани досега отпатувале во Сирија за да се борат  против Асад и неговата власт. Се верува дека околу половината од нив се вратиле во Велика Британија идеолошки радикализирани и војнички обучени, не само за војување, туку и за изведување терористички напади.

Досега се убиени преку 20 британски муслимани, меѓу кои има и многу млади луѓе на тинејџерска возраст.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести