недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Музејот на жртвите од 11/9 во Њујорк се отвара на 21 мај

Музејот е изграден на местото на некогашните Кули близнчки кои беа срушени со патнички авиони.

muyej

Поврзани вести

Долгоочекуваниот музеј посветен на жртвите на терористичкиот напад на Светскиот трговски центр во Њујорк кој се случи на 11 септември 2001 година конечно ќе ги отвори вратите за посетителите на 21 мај. Музејот е изграден на местото на некогашните Кули близнчки кои беа срушени со патнички авиони.

2505muyej2

Официјалните лица соопштија дека Музејот на јавноста ќе биде отворен по церемонијата на 15 мај која ќе биде специјално за роднините на жртвите, како и пожарникарите, полицајците и другите спасувачи. Роднините во следните шест дена ќе можат сами да ја разгледаат постановката во музејот.

Музејот ќе има две постановки сместени во темелите на кулите кои беа срушени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести