недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

МВР: Безбедносната состојба во Македонија е под контрола

ivo_k

Последни вести

Од МВР информираат дека истрагата во врска со нападот на зградата на владата продолжува со обезбедување соодветни докази за утврдување на идентитетот на сторитерлот или сторителите, нивно пронаоѓање и изведување пред лицето на правдата, пренесе МРТ.

Безбедносната состојба во Македонија е под контрола, тврдат од полицијата откако со допис до медиум на албански јазик нападот врз владината зграда го презеде таканаречената Национална ослободителна армија.

Од МВР информираат дека истрагата во врска со нападот продолжува со обезбедување соодветни докази за утврдување на идентитетот на сторитерлот или сторителите, нивно пронаоѓање и изведување пред лицето на правдата. МВР и обвинителството работат на сите сознанија кои може да помогнат во истрагата.

– Досега немаме забележано ноту лице ниту пак лица коишто претставуваат некаква посериона безбедносна закана. Не би можеле да коментираме околу сериозноста или несериозноста на некои поединци и групи коишто стојат зад компјутери и испраќаат соопштенија, но доколку има каква било посериозна опасност подготвени сме да реагираме. Доколку биде забележано каде и да е лице или лица полицијата соодветно ќе постапи, вели во изјава во МРТ Иво Котевски, помошник министер за односи со јавност во МВР.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести