петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

МВР на Украина изврши кадровски промени

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Во Министерството за внатрешни работи на Украина беа спроведени бројни кадровски промени, пренесе „Интерфакс“.

Во рамките на реконструкцијата е отпуштен началникот на одделот за јавна безбедност Алексеј Крикун, а на негово место е назначен Виталиј Ошовскиј.

На чело на одделот за внатрешна безбедност застанува Виталиј Јаловенко, по отпуштањето на досегашниот шеф Александар Тулаев.

Отпуштен е и началникот на Главната управа на МВР на Украина во Киев, Валериј Корјак, кој ќе биде заменет од Јуриј Мороз.

Директорот на Државната сообраќајна инспекција Владимир Астапкович му го отстапува место на Анатолиј Сиренко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести