среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МВР со кампања против петардите за среќна и безбедна 2014 година

За престојните празници да поминат во најдобар ред и без повреди, Министерството за внатрешни работи организира кампања за превенција од злоупотреба на пиротехички средства.

petardi

Поврзани вести

Во рамките на кампањата “Среќна и безбедна 2014 година – во семејно и пријателско дружење“, утре со почеток во 12 часот, во ТЦ Веро Центар, Одделението за превенција во СВР Скопје ќе реализира активност во врска со превенција од злоупотреба на пиротехички средства.

Во соработка со Црвен Крст на Град Скопје и ученици-членови на  клубовите за превенција формирани во основните училишта во рамките на проектот ,,Безбедност во училиштата“, ќе биде реализирана показна вежба за давање на помош на повреди предизвикани од злоупотреба на пиротехнички средства.

За успешно реализирање на кампањата од страна на Одделението за превенција, во соработка со Македонско радио, изработен е аудио спот кој ќе биде промовиран за време на активностите, а исто така ќе биде дистрибуиран соодветен пропаганден материјал на граѓаните-посетители на ТЦ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести