вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

МВР со видео докази: Демонстрантите дојдоа да прават нереди и инциденти

Министерството за внатрешни работи објави нови снимки од вчерашните насилни протести, на кои се гледа дека демонстрантите дејствуваат организирано во намерата да предизвикаат нереди и инциденти.

molotov

Поврзани вести

Министерството за внатрешни работи објави нови снимки од вчерашните насилни протести, на кои се гледа дека демонстрантите дејствуваат организирано во намерата да предизвикаат нереди и инциденти.

„Министерството за внатрешни работи жали што СДСМ не се извини и не изрази каење за нападите врз државните институции и одлучи без срам да продолжи да ги поддржува насилниците и хулиганите кои во Ѓорче Петров дојдоа да палат, кршат и каменуваат, а не мирно да го изразат револтот. Не знаеме дали чувствуваат некаква одговорност кон вандалите, но таа не може и не смее да биде поголема од одговорноста која ја имаат кон граѓаните на Република Македонија и државните институции“, стои во реакцијата од МВР

МВР очекува сите политички парти да го дадат својот придонес за смирување на тензиите и да им оддадат признание на органите на прогонот за ефикасно спроведената истрага за случајот, велат од МВР.
Овие видеа се објавени на официјалниот сајт на МВР.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести