четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

МЗТ издвојува 5-та победа во АБА лигата

mzt-500

Последни вести

МЗТ Скопје го совлада составот на Мега Лекс со резултат 84-79 и ја оствари 5.та победа во АБА лигата.

Во целосно израмнет меч во кој и двете екипи имаа свои моменти на добра игра, МЗТ Скопје Аеродром беше тимот кој на крајот одигра поцврсто и поискусно, па сосема заслужено дојде до триумфот.

Сите играчи од стартната петорка на МЗТ Скопје мечот го завршија со двоцифрен поентерски учинок. Сеад Шеховиќ беше прв стрелец со 19 поени, Синовец постигна 17, Цветковиќ 14 поени, 8 асистенции и 7 скока, Лучиќ 11 поени, Предраг Самарџиски 10 поени и 9 скока.

Александар Мареља со 16 постигнати поени беше најефикасен играч во тимот на Мега Лекс, Марко Кешељ и Душан Чантекин реализираа по 11 поени.

МЗТ Скопје ќе ги продолжи своите настапи во АБА лигата веќе во сабота, кога во рамките од 14.то коло на АБА лигата му гостува на тимот на Задар.

Најчитани вести