понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МЗТ Скопје го чека Работнички во финалето на Купот на Македонија

0BF3675CB2E1394FA0E13C60A05563CD

Поврзани вести

Со ждрепка во СЦ Борис Трајковски денеска беа извлечени четвртфиналните двојки во Купот на Македонија, кој од 6 до 9 февруари ќе се игра во салата “Билјанини извори” во Охрид.

Интересно е што ждрепката сакаше бранителот на титулата МЗТ Скопје Аеродром и најтрофејниот македонски клуб Работнички, да може да се сретнат само во финалето.

Во четвртфиналето МЗТ скопје ќе игра прoтив Струмица, додека Работнички ќе ги одмери силите со Куманово.

„Можам да кажам дека ни се падна најтешкиот противник од четирите можни во четвртфиналето. Сите знаеме дека Куманово игра одлична кошарка, достојно ја претставува Македонија во БИБЛ-лигата. Ние не би биле сериозен клуб ако не одиме на победа на секој меч, истото ќе биде и овојпат. Работнички има сериозни амбиции во купотнаМакедонија и се надевам дека ќе дотуркаме далеку“ изјави тренерот на тимот од Градски Парк, Емил Рајковиќ.

Четвртфинале (6 и 7 февруари)
(1) МЗТ Скопје – Струмица (17.30 ч.)
(2) Кожув – Фени И. (20 ч.)
(3) Работнички – Куманово (17.30 ч.)
(4) Лирија – К. Соколи (20 ч.)
Полуфинале (8 февруари)
(5) Победник 1 – Победник 2 (17.30 ч.)
(6) Победник 3 – Победник 4 (20 ч.)

Финале (9 февруари)
Победник 5 – Победник 6 (17.30 ч.)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести