понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МЗТ Скопје по продолжение поразен од Цибона

Saric-Marinkovic

Поврзани вести

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени по продолжение во рамките на 23 коло  во АБА лига на гостувањето кај Цибона во Загреб со 93:90. Во динамичен меч во кој и двете екипи честопати се менуваа во водство а ниту една не создаде поголема предност натпреварот се реши во дополнителните пет минути, откако во регуларниот дел мечот заврши нерешено 81:81. Со тројката на Стефан Синовец на стартот од продолжението МЗТ поведе 84:81, а потоа и со поените на Цветковиќ имаше нерешен резултат 86-86, меѓутоа домаќините со своја серија од 5:0 остварија предност која што избраниците на тренерот Зоран Мартич не успеаја да ја стигнат.

Иван Сиричевиќ со 21 постигнат поен беше најдобар поединец во домашниот состав. Дарио Шариќ имаше 18 поени, додека Џерел Блесингејм мечот го заврши со 13 поени.

Во тимот на МЗТ Скопје одлична игра прикажа Александар Цветковиќ со 17 поени, 10 скока и 8 асистенции. Стефан Синовец постигна 18 поени а капитенот Тодор Гечевски 14 поени.

Следниот меч МЗТ Скопје Аеродром го игра против тимот на Широки, кој е закажан за сабота (15.03.2014) со почеток од 19.00ч.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести