сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

МЗТ Скопје поразен од фаворитот Цедевита

мзт скопје

Поврзани вести

Прв пораз на домашен терен во АБА лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје откако тимот загуби од евролигашот Цедевита со 61:76.

Три четвртини избраниците на тренерот Врбица Стефанов одржуваа резултатска неизвесност, но големиот пад во играта и дванаесете постигнати поени во последниот период беше главна причина за поразот.

Марко Симоновски со 12 постигнати поени беше најефикасен во домашниот состав, додека Цветковиќ и Класен постигнаа по 9.

Кај Цедевита, Миро Билан со 15 поени и 9 скока беше најдобар играч. Покрај него, Бабиќ со 13 и Делаш со 11 беа останатите со двоцифрен број на постигнати поени.

Следен предизвик за екипата на МЗТ Скопје Аеродром е градското дерби со тимот на Работнички кое се игра во среда (05.11) од 18.30ч, додека следниот настап во АБА лигата е дуелот против Партизан кој се игра во сабота (11.11) со почеток од 21.00ч.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести