недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

МЗТ Скопје славеше во дуелот со Карпош Соколи

Актуелниот првак МЗТ Скопје, на дерби дуелот од 6. коло во Првата лига кој се играше во СЦ "Јане Сандански", му го нанесе првиот пораз на Карпош Соколи во домашното кошаркарско првенство.

mzt

Поврзани вести

Со вечерашната победа од 76:72 (24:16, 15:20, 19:16,18:20), “штрковите” се искачија на првото место на табелата.

Душко Буниќ и Дреновац ја имаа главната улога на паркетот во тимот на МЗТ Скопје.

Буниќ запиша “дабл-дабл” учинок од 18 поени и 13 скокови, додека Дреновац заврши со 18 поени. Стојаноски заврши со 14 поени, а Протиќ со 10 постигнати поени.

Кај Карпош Соколи, Казарновски постигна 22 поени, а Филип Шепа го заврши натпреварот со 21 поен, 6 скокови и 2 асистенции.

Табела:

1. МЗТ Скопје (11 бодови)
2. Карпош Соколи (10 бодови)
3. Фени Индустри (9)
4. Работнички (9)
5. Кожув (9)
6. Куманово (9)
7. Струмица (8)
8. Бест (6)

Најчитани вести