среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

МЗТ Скопје со полн плен се враќа од Никшиќ

Македонскиот шампион МЗТ Скопје ја постигна првата гостинска победа оваа сезона во АБА лигата. Тие синоќа на гостувањето во Никшиќ ја совладаа Сутјеска со 77:68 (21:21; 18:11; 17:19; 21:17).

МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Сутјеска

МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Сутјеска

Поврзани вести

Ова е вкупно трета победа за “металците” по шест одиграни кола. Најефикасни кај МЗТ Скопје беа Данило Мијатовиќ со 18 и Дамјан Стојановски со 15 поени.

На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати:

Задар – Тајфун 73:67,
Цибона – Партизан 63:57,
Крка – Металац 70:75,
Будуќност – Цедевита 76:66,
Црвена Звезда – Олимпија 73:77.

Табела: Будуќност 5-1 (победи-порази), Црвена Звезда 4-2, Олимпија 4-2, Цедевита 4-2, МЗТ Скопје Аеродром 3-3, Металац 3-3, Игокеа 3-2, Мега Лекс 3-2, Партизан 2-4, Задар 2-4, Цибона 2-4, Тајфун 2-4, Крка 2-4, Сутјеска 2-4.

Најчитани вести