Спорт

МЗТ Скопје со пораз ја заврши полусезоната во домашното првенство

МЗТ Скопје со пораз ја заврши полусезоната во домашното првенство

Фени Индустри со вчерашната победа ја заокружи лошата полусезона која шампионот МЗТ Скопје ја имаше годинава.

Домашните славеа со 90:79 (34:35, 17:14, 18:15, 21:15), а за одбележување е првата четвртина во која беа постигнати 69 поени, што е рекорд кога е во прашање домашната кошарка.

Фени на овој меч беше предводен од Адам Кемп кој постигна 18 поени, а веднаш зад него се најде Караџовски со 17. Кај МЗТ Скопје најдобар стрелец на мечот беше Босанецот Шеховиќ со 20 уфрлени поени, а одличен на мечот беше и Цветковиќ со 14 поени.

Фени со овој триумф се израмни на табелата со МЗТ и сега двата тима имаат скор од 6 победи и 4 порази.