среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

МЗТ Скопје убедливо поразен на гостувањето кај Крка

Sehovic-Krka

Поврзани вести

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа убедлив пораз на гостувањето кај словеченка Крка во рамките на 20. колово АБА лига со 73:50. Избраниците на тренерот Зоран Мартич, одиграа лош меч како во одбраната така и во нападот и го забележаа 11. пораз.

Екипата на Крка ги доби сите четири периоди, а во однос на МЗТ Скопје беа подобри при ударите за два и за три поени, остварија повеќе скокови (39:33) и асистенции (18:9), додека имаа помалку загубени топки (11:16).

Најефикасни во составот на Крка беа Буљан со 15, Муриќ со 13, Бечировиќ и Лапорник со по 11 поени.

Во тимот на МЗТ Скопје Александар Цветковиќ со 11 коша беше единствениот кој имаше двоцифрен број на поени на овој меч. Кирил Николовски, Урош Лучиќ и Иван Маринковиќ постигнаа по 9 поени.

Следниот меч од АБА лигата екипата на МЗТ Скопје Аеродром го игра на домашен терен во сабота со почеток од 19.00ч, а за противник го има тимот на Задар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести