петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Н: ФИФА со рекордна премија за новиот светски шампион

Светската фудбалска федерација за награден фонд на ова првенство ќе одвои 576 милиони долари ( 425,3 милиони евра). Оваа сума е за 37 % поголема во споредба со Мундијалот од пред четири години во Јужна Африка, кога ФИФА подели 420 милиони долари. Последниот светски шампион Шпанија инкасираше 30 милиони долари за титулата

brzil

Поврзани вести

Новиот светски шампион во фудбал ќе добие рекордна премја од страна на Светската фудбалска федерација ФИФА. Победникот на Мундијалот во Бразил (12 јуни – 13 јули) ќе биде побогат за 35 милиони долари ( 25,8 милиони евра). Поразениот во финалето ќе се утеши со бонус од 25 милиони долари ( 18,5 милиони евра)

Светската фудбалска федерација за награден фонд на ова првенство ќе одвои 576 милиони долари ( 425,3 милиони евра). Оваа сума е за 37 % поголема во споредба со Мундијалот од пред четири години во Јужна Африка, кога ФИФА подели 420 милиони долари. Последниот светски шампион Шпанија инкасираше 30 милиони долари за титулата

Сите учесници на турнирот во Бразил веќе инкасираа по 8.000.000 долари, а поминувањето на групата вреди 9.000.000 долари . Пласманот во четвртфиналето е 14 милиони долари , а поразените во полуфиналето ќе земат по 20 милиони долари, додека победникот во мечот за третот место ќе инкасира дополнителни два милиони долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести