недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓоковиќ го освои Вимблдон

111

Последни вести

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на третиот грен слем турнир Вимблдон, откако во финалето го совлада Швајцарецот Роже Федерер со 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4. Со оваа победа Новак не му дозволи на Федерер да влезе во историјата на Вимблдон со осум титули.

Србинот можеше да победи порано, бидејќИ во четвртиот сет имаше меч топка на сервис на Федерер , но не успеа да ја искористи. Ова е воедно втора титулар на Новак на Вимблдон, претходно тој го подигна пехарот на турнирот во Лондон во 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести