сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Њујорк: Најмалку четри жртви и 67 повредени во железничка несреќа

voz-njujork

Поврзани вести

Најмалку четири лица загинаа, а 67 се повредени откако патнички воз на компанијата „Метро – Нортх“, излетал од шините во Њујорк, соопшти „АФП“.

Претставниците на локалната полиција прецизирале дека на местото на инцидентот има амбулантни и пожарникарски возила.

„Би-Би-Си“ истакнува дека не се потврдиле првичните информации дека дел од вагоните излетувајќи од шините паднале во вода. Осум вагони од композицијата излегле од шините.

Инцидентот се случил во 07.20 часот по локално време утринава во реонот на Бронкс, соопшти сајтот на телевизијата „Еј-Би-Си“.

„Метро – Нортх“ обезбедува транспортни услуги по едни од најпрометните железнички линии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести