среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

На 11 мај Луганската област ќе спроведе референдум

glasanje

Поврзани вести

Народниот гувернер на Луганската област, Валериј Болотов нареди спроведување на референдум на 11 мај за иднината на украинската област.

Учесниците на референдумот ќе треба да одговорат на прашањето „Дали го поддржувањет актот за државна самостојност на Луганската народна република?“.

Болотов најавува транспарентен референдум, на кој секој ќе може да изрази слободна волја.

Подготвени се групи за броење на гласовите и определени се места на кои ќе се гласа. Сега се подготвуваат и гласачките ливчиња, а веќе има составено список на гласачи, истакна Болотов.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести