сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

На 12 октомври парламентарни избори во Босна

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина ги закажа претстојните параментарни изборни за 12 октомври оваа година.

bosna-zname

Поврзани вести

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина ги закажа претстојните параментарни изборни за 12 октомври оваа година.

Право на глас имаат 3.231.000 граѓани, а самата организација на изборите, државата ќе ја чинат 4,5 милиони евра.

Жителите на Федерацијата ќе гласаат за новиот состав на тричленото претседателство, Претставничкиот дом на државниот Парламент, за Собранието на муслиманско-хрватската федерација на БиХ и за парламентите на 10-те кантони, како и за Народното собрание на Република Српска.за Република Српска ќе бидат избрани и нов претседател и двајца потпретседатели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести