недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На 18-ти август референдум за независност на Шкотска

Skotska-kilt

Последни вести

Шкотите за помалку од 3 недели ќе се изјаснат на историски референдум и ќе одлучат дали Шкотска ќе се одвои од Велика Британија.

Прашањето кое ќе биде на гласачкото ливче ќе гласи: „Дали Шкотска треба да биде независна земја?“.

Право на глас на референдумот кој ќе се одржи на 18 септември ќе имаат сите оние постари од 16 години кои живеат во Шкотска, но не и Шкотите кои живеат во другите делови на Велика Британија и кои се околу 800.000, пренесува Би Би Си.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести