среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

На 20 декември Србија започнува преговори со ЕУ

eu-srbija

Поврзани вести

Србија ќе започне преговори со Е вропската унија на 20 декември, пишува денеска српскиот весник„Вечерње новости “.

Одржувањето на првата меѓувладина конференција меѓу Србија и Европската унија е веќе начелно договорена, пишува весникот, додавајќи дека Белград ќе добие зелено светло на работната вечера на лидерите на ЕУ.

Датумот на првата меѓувладина конференција меѓу Србија и ЕУ, со која се означува почетокот на претпристапните преговори, е закажан за 20 декември, веднаш по седницата на Европскиот совет во Брисел, објави „Вечерње новости“, повикувајќи се на свои извори.

Според весникот изминатите денови Белград добил сигнал од седиштето на ЕУ дека ќе добие „зелено светло“ во декември и сугерирано му е да почне подготовки за официјалниот почеток на прегоорите и да го усогласи составот на делегацијата, која ќе патува во Брисел.

На конференцијата Србија ќе ја претставуваат премиерот Ивица Дачиќ, министерот за ЕУ Бранко Ружиќ и раководителот на преговарачката екипа Тања Мишевиќ.

ЕУ ќе ја претставуваат министерот за надворешни работи на Литванија, Линас Линкевичус, еврокомесарот за проширување Штефан Филе и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести