петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

На 70 светски лидери ќе му оддадат последна почит на Мандела

Над 70 шефови на држави и влади се очекува да присуствуваат на погребот на поранешниот претседател и борец за слобода, Нелсон Мандела во Јужна Африка.

slikanelsonmandela

Поврзани вести

Министерството за надворешни работи на Јужна Африка соопшти дека се очекуваат: американскиот претседател Барак Обама, кубанскиот лидер Раул Кастро, претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, францускиот претседател Франсоа Оланд, британскиот премиер Дејвид Камерон, и многу други светски лидери.

Централната церемонија ќе се одржи на Градскиот стадион во Јоханесбург на 15 декември.

Таткото на модерната Јужна Африка, човекот кој беше и ќе остане симбол за борбата за човековите права и слободи почина на петти декември  на 95 годишна возраст.

Неговата порака на помирување, а не одмазда, го инспирираше  светот, откако тој  преговараше за мирен крај на сегрегацијата и и’ прости на „белата влада“ која го смести зад решетки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести