понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На БиХ и се заканува гасна криза

gas_201481211547

Последни вести

Руски Гаспром одлучи да ја намали доставата на гас за Босна и Херцеговина за 35 проценти, со што се заканува да предизвика гасна криза во земјата, објави весникот „Дневни аваз“.

Со намалената достава, државната компанија „БХ гас“ располага само со 600.000 кубни метри гас дневно, додека само за снабдувањето на Сараево потребни се околу 500.000 кубни метри гас. По првото поголемо заладување, останува прашањето како ќе се загреат становите во Зеница, Високо и Илијас, каде термоцентралите работат на гас.

По објавувањето на веста за намалување на доставата на гас, нагло се зголеми побарувачката на електрични грејни тела, радијатори, калорифери и камини, пренесува весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести