понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

На дневен ред на Собрание медиумските закони

sobranienajnova

Поврзани вести

Собранието денеска треба да ја продолжи 72-та седница на која што на дневен ред се медиумските закони.

Пратениците треба да расправаат за дополнетите предлози на законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и на законот за медиуми, двата во второ читање.

На дневен ред на оваа седница е и барањето за давање автентично толкување на член 196 од Законот за извршување, поднесен од пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Васил Пишев.

По завршувањето на 72-та седница треба да продолжи 80-тата на која што на дневен ред се повеќе закони во прво и во второ читање, како и ратификации.

Пратениците треба да расправаат за измените и дополнувањата на Законот за социјалната заштита, на Законот за работните односи, на Законот за персоналниот данок на доход, на Царинскиот закон, сите во второ читање и педесетина други.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести