петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

На филмски фестивал во Трст, Македонија со повеќе филмски проекти

Во официјална кункуренција на документарни филмови учествува филмот „Мама Европа“ на Петра Селишкар, а во конкуренција на кратки филмови, анимираниот филм „Алерик“ на Вук Митевски.

mama evropa

Поврзани вести

На 25 тото издание на фестивалот во Трст, Италија (Trieste, 17-22 Јануари 2014) Македонија се претставува со повеќе филмски проекти.

Во официјална конкуренција на документарни филмови учествува филмот „Мама Европа“ на Петра Селишкар, а во конкуренција на кратки филмови, анимираниот филм „Алерик“ на Вук Митевски. Во склоп на филмскиот маркет WEMW (WHEN EAST MEET WEST) ќе биде претставен дебитантскиот филмски проект „КРАНИ“ на Ѓорче Ставревски кој е меѓу 15 селектирани во конкуренција од преку 300 пријавени проекти.

На филмскиот Маркет се поканети филмските фондови од БЕНЕЛУКС како земји во фокусот, а целта е тие да се сретнат со проектите од Источна Европа и да се развијат пошироки филмски копродукции.

Во склоп на официјалните презентации, на овој филмски Маркет, за филмската дејност, новиот закон и новата Агенција за филм на Македонија ќе говори директорот Дарко Башески.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести