петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

На Гинеколошката клиника започнува примена на 3Д лапароскопска технологија

ginekologij

Поврзани вести

ЈЗУ Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство почнува со примена на современата 3Д лапароскопска технологија.

Овозможувајќи минимална инвазивна хирургија, 3Д технологијата станува „златен стандард“ во третманот и на најтешките гинеколошки заболувања. Во споредба со 2Д, нуди подобра визуелизација и супериорен квалитет на сликата со перцепција на длабочина на оперативното поле. Воедно има предности за искусни лапароскописти (подобри перформанси во изведување посложени хируршки процедури), како и за оние што почнуваат со лапароскопијата (скратена крива на учење).

Клиниката, како што соопшти, ја обезбеди современата опрема со средства од сопствениот буџет, а со цел промовирање на 3Д технологијата, денеска, во соработка со словенечки лекари, ќе бидат изведени и првите оперативни зафати.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести