вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Грција нема да има потреба од трет спасувачки пакет

grcija eu germanija

Поврзани вести

Грчката влада се надева дека на Грција нема да и’ треба трет спасувачки пакет, изјавил лидерот на еврогрупата Јерун Диселблум, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Зборувајќи пред комисијата за економски прашања во Европскиот парламент холандскиот министер посочил дека се’ уште е многу рано да се каже дали Атина ќе има потреба од нов заем.

Тој истакнал дека се надева дека оптимистичките гласови во Грција ќе бидат оправдани.

„Ќе направам оценка во втората половина од годината. Тогаш ќе решам дали е потребна нова програма и со каква форма“, изјавил Диселблум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести