недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На истокот на Украина загинаа 13 украински војници

vojnici

Поврзани вести

Во судирот со проруските активисти на истокот на Украина во изминатве 24 часа загинаа 13 украински војници, соопшти украинската војска.

Украинските војници загинале додека се обидувале да ги освојат упориштата на проруските активисти на истокот на земјата, изјави портпаролот на украинската војска Андриј Лисенко, пренесува АФП.

Во судирот во Украина до сега загинаа повеќе од 1300 лица, а 285 илјади биле приморани да ги напуштат домовите, соопшти Црвен крст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести