сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

На Карибите запленети 1,25 тони кокаин од прва класа

Заплената е вредна 37 милиони долари

droga

Поврзани вести

Со заедничка акција на британската кралска морнарица и американската крајбрежна стража се запленети 1,25 тони кокаин од прва класа, кој е шверцуван во глисерио во меѓународните води јужно до Доминиканската Република.

Вредноста на запленетата дрога во САД, според официјалните податоци, повеќе од 37 милиони долари.

Уапсени се четири лица, кои заедно со запленетата дрога се предадени на американските власти.

Британскиот министер за одбрана, Филип Хамонд, истакна дека кралската морнарица уште еднаш ја одигра клучната улога во операциите против трговијата со дрога на Карибите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести