понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На кое место ќе заврши Македонија на Мундијалот во Катар

Slovenia_vs_Fyro_Macedonia_150125Qatar_2015_M64_SLO_vs_MKD-GEO16_xlarge_thumb_medium500_289

Последни вести

По 11 место во Хрватска кога мундијалот се играше по друг систем на натпреварувања, со две групни фази и со разигрувања за пласман и по 13 место во Шпанија пред две години, кога исто така испаднавме во осминафиналето, ова веројатно ќе биде блиску до нашиот најдобар пласман во историјата на мундијалите.

Конечниот распоред од 9 до 16 место ќе биде познат утре, кога ќе бидат одиграни последните 4 осминафинални мечеви, но голема е веројатноста дека ќе го израмниме или подобриме резултатот од Хрватска, кога водени од Илија Темелковски го освоивме 11 место со победата против Јужна Кореја во мечот за 11 и 12 место. Наше најголемо постигање на големите приредби останува петтото место од европското првенство во Србија во 2012 година.

Најчитани вести