вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

На кои прашања Заев должи одговор

zaev

Последни вести

Порталот Република објави неколку прашања на кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев должи одговор. Според порталот ова се прашањата на кои тој треба да одговори:

– За што разговарал со Премиерот  на четирите средби одржани во периодот септември – ноември лани?

– Зошто го демантираше Фокус за тајните средби со Груевски?

– Зошто лаже дека не го познава Верушевски?

– Ако Премиерот прифатеше техничка Влада како ќе ја деактивираше бомбата кога самиот тврди дека граѓаните имаат право да ја знаат вистината?

– Ако бомбата има толкава разорна моќ како што тврди, зошто е таа воопшто предмет на пазарење?

– Што е според него дефиниција за уцена?

– Како може да бара техничка Влада по само неколку месеци од изборите на кои загуби со повеќе од 200 илјади гласови?

– Како е можен толкав изборен фалсификат кога на сите избирачки места неговата партија имаше претставници во изборните комисии?

– Зошто ДИК предводена од човек од неговата партија немаше ниту еден приговор за изборниот процес?

– Со кои разузнавачки служби одржува редовни контакти и што си имаат ветено меѓусебно?

– Зошто изборите во 2014 се помалку легитимни од локалните во 2013 кога тој стана градоначалник на Струмица?

– Зошто ги манипулира пратениците да го бојкотираат Парламентот а самиот тој ги легитимира институциите на системот?

– Дали локалните медуми во Струмица под негова контрола се попрофесионални од националните?

– Дали е подготвен да одговара и за сомнителните зделки во општина Струмица?

– Ако е толку уверен во ефектите од бомбата зошто не ја активира и не побара предвремени избори за да се соочи со гласачите?

– Самиот призна дека “и да биле изборите максимално фер и демократски неговата партија ќе загубела ама не со толкава разлика”. Како тогаш бара техничка влада само неколку месеци по изборите?

-Дали за Заев е демократија исклучувањето на Буралиева и Грчева од партијата зошто немислат како него?

-Дали со Ципрас полесно би свиткал кичма за името?

Најчитани вести