понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

На Мадагаскар 39 лица починале од чума

Локалните власти наведуваат дека жртвите од чумата во таа земја починале, бидејќи лечењето не започнало на време.

Madagascar 37

Поврзани вести

Од чума која ја пренесуваат стаорци на Мадагаскар, последните неколку недели починале 39 лица, соопшти нивното Министерство за здравство.

На Мадагаскар, епидемијата од чума зафати пет од 112 области. Од 86 заразени лица, до сега починале 39, пренесува АФП.

Локалните власти наведуваат дека жртвите од чумата во таа земја починале, бидејќи лечењето не започнало на време.

Од чума, во Средниот век во Европа починале еден милион луѓе, но таа болест во денешно време е исклучително ретка, а покрај тоа е и излечива.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести