петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На Македонија и се насмевнува добар пласман на ЕП

Со две победи би го достигнале успехот од ЕП 2012 во Србија

rakomet reprezentacija

Поврзани вести

Расплетот во нашата група ни донесе рекордни два бода што ги пренесовме во втората фаза. Овие два бода ни даваат одлична основа за добар конечен пласман. Во сегашна ситуација безмалку ни е загарантирано 9-то или 10-то место, бидејки тешко е да се претпостави дека селекцијата на Австрија во втората фаза ќе извојува две победи од три натпревари. Во случај на една победа на Австрија, таа ќе остане зад нас поради поразот во меѓусебниот натпревар.

Ако, пак, Македонија извојува една победа, против Унгарија или против Исланд, тогаш огромни се шансите да се пласираме на 7-то или на 8-то место. Со две победи би го достигнале успехот од ЕП 2012 во Србија.

Секако, во игра се и други можности, некои репрезентации да одиграат и нерешено, што би ги искомлицирале пресметките. Како и да е, Македонија има солидна основа да се надева на добар пласман.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести